Strona domowa Dom i OgródWyrób z aluminium?

Wyrób z aluminium?

Czy informacja o tym, że element wytworzony jest z aluminium jest jednoznaczny z tym, że jest kiepskiej jakości? Zanim jednak osądzi się użyteczność tego materiału warto skupić uwagę na jego właściwości. Aluminium może zostać wykorzystany w dużej ilości gałęzi gospodarki. Dlaczego aluminium jest pożądanym tworzywem na rynku? Aluminium, to bardzo tanie oraz powszechnie znany surowiec.

Właściwości aluminium

Aluminium - DracenixAluminium jest materiałem, który nie jest ciężki, a dzięki odpowiedniej obróbce termicznej stopów i domieszek aluminium – uzyskuje się zwiększoną wytrzymałość. W porównaniu stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej wytrzymałe na niską temperaturę. Materiał jest bardzo dobrym przewodnikiem, dlatego znajduje zastosowanie w przewodach i układach elektrycznych. Jego przewodność jest porównywalna do dużo cięższej i droższej miedzi. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny lub sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość wynosi zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, nie jest trwale usunięta, gdyż się regeneruje. Tworzywa wykonane z tego materiału można zespolić w trwałą konstrukcję. Do łączenia wykorzystuje się takie metody jak: spawanie, zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spajanie i sklejanie. Aluminium jest bezproblemowy w obróbce – każdy kształt jest osiągalny. Najczęściej stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową i gwintowanie. Aluminium nie stwarza zagrożenia dla środowiska i poddaje się recyklingowi. Dzięki temu jest to doskonała opcja wobec ciężkiej stali.

Jak wykorzystywane jest aluminium?

Aluminium jest materiałem, który bardzo często jest używany. Jego wykorzystanie w projektach umożliwia osiąganie najlepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. Jest pożądany na rynku opakowaniowym, lotniczym, energetycznym, budowlanym, motoryzacyjnym albo kolejowym. Ten materiał jest wykorzystywany również w wytwarzaniu artykułów domowych. Niezwykłe projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium nadają industrialny wygląd. Zastosowanie tego materiału jest szerokie i można go określić materiałem przyszłości.